اسکراب اتاق عمل یکی از پر استفاده ترین کالاهای مورد نیاز پزشکان و سایر اعضای کادر درمان است که علاوه بر اینکه دائما استفاده می شود، همیشه در معرض آلودگی میباشد. بنابراین فرایند شستشوی اسکراب ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که علاوه بر از بردن کامل آلودگی ها، باید به اصول شستشوی صحیح برای حفظ الیاف پارچه هم توجه کرد.

معایب و مزایای اسکراب های بادوام تر:

اسکرابهایی که در پارچه آنها از درصد بالای پلی استر استفاده شده از دوام نسبتا بالا بر خوردار بوده و مقاومت خوبی در برابر شستشوی مکرر دارند. ولی با توجه به اینکه یکی از ویژگی های مهم یک اسکراب خوب خنک بودن و راحتی آن است، بهتر است از پارچه هایی که درصد خیلی بالای پلی استر دارند از جمله ترگال و کجراه استفاده نشود.

معایب و مزایای اسکراب های راحت و خنک:

اسکراب هایی که در الیاف آنها از پنبه استفاده شده است، دارای مزیت راحتی بالا و خنکی هستند. ولی برای نگهداری آنها و استفاده طولانی مدت آنها نکاتی را باید مد نظر قرار داد، زیرا به دلیل رنگ پذیری پایین الیاف پنبه نسبت به پلی استر و فلامنت، و پرز طبیعی این الیاف، در مقایسه با پارچه های ترگال و کجراه که ضخیم تر هستند، آسیب پذیرترند.

نحوه شستشوی اسکراب اتاق عمل مدیفرم:

حال که با تفاوت انواع پارچه اسکراب آشنا شدیم، بهتر است به روش های شستشوی اسکراب های مدیفرم بپردازیم.

 

washin liquid

از آنجا که در اسکراب های جراحی مدیفرم، برای دستیابی به راحتی و خنکی از الیاف نرم و سبک استفاده شد است، بنابر این باید به موارد زیر در شستشوی آنها دقت کرد:

  • نحوه شستشو: یکی از مهمترین مواردی که برای نگهداری اسکراب باید انجام دهید این است که پیش از شستشو (با ماشین لباسشویی با شستشوی دستی) حتما به صورت پشت و رو این کار را انجام دهید به طوری که سطح خارجی اسکراب دائما در معرض سایش نباشد. (اینکار از ایجاد پرز جلوگیری میکند.)
  • مواد شوینده مناسب: بهترین ماده برای شستشوی این الیاف، مایع لباسشویی میباشد. مزیت مایع در مقایسه با پودر ها در این است که این نوع شوینده حاوی تمیز کننده های غیر کلر است (که سفید کننده کلر در پودر های لباسشویی باعث از بین بردن رنگ الیاف پارچه می شود.) در نتیجه شستشو با مایع لباسشویی به ثبات رنگ اسکراب شما کمک می کند. لازم به ذکر است برای شستشوی این اسکرابها هرگز از سفید کننده استفاده نکنید. زیرا باعث آسیب به رنگ و بافت لباس شما میشود.
  • دمای آب: دمای آب مناسب برای شستشوی این الیاف دمای زیر 25 درجه است. در واقع همای دمای آب شیر سرد. زیرا دمای بالاتر به بافت لباس آسی میزند و علاوه بر تاثیر در رنگ لباس باعث شل شدن الیاف میشود. 
  • استفاده از ماشین لباسشویی: استفاده از ماشین لباسشویی و خشک کن مانعی ندارد. و می توانید با هر نوع ماشینی اسکرابهایتان را بشویید.
  • اتو: لازم است که برای اتوی این الیاف دقت شود تا منجر به آسیب به بافت پارچه نشود بهترین دمای اتوی برای این الیاف بین 130 تا 145 درجه همراه با بخار می باشد. (درجه 2 تا 3 اتو)

لازم است برای دوام بیشتر و استفاده طولانی مدت از اسکرابهایتان این موارد را رعایت کنید.