ابتدا کمی در مورد اسکراب جراحی صحبت کنیم. تاریخچه کامل اسکراب جراحی در مقاله ای دیگر آورده شده است. ولی در گذشته در ایران  اسکراب جراحی فقط و فقط به منظور استفاده پزشکان و پرسنل درمان در اتاق عملها مورد استفاده قرار می گرفت، هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ رنگ بسیار متفاوت با انچه که امروزه استفاده مشود، بوده است. حتی پزشکان در مطب هایشان نیز از پوشیدن این اسکرابهای جراحی خودداری می کردند. یک اسکراب جراحی سبز تیره گشاد به تنهایی برای ترساندن بیمار و همراهانش کافی بود. 

ولی امروزه اسکراب جراحی علاه بر اینکه برای برای جراحان و پزشکان و پرسنل اتاق عمل کاربرد دارد، سایر قشر درمان مانند پرستاران بخش ها، دندانپزشکان و دامپزشکان نیز از اسکراب جراحی بعنوان لباس کار خود استفاده می کنند. زیرا علاوه بر راحتی که در طراحی این اسکراب ها لحاظ شده، رنگ بندی و طرح های بسیار جذابی برای اسکراب ها ارائه می شود.

حال به موضوع اصلی بحث در مورد نحوه انتخاب اسکراب جراحی مناسب برگردیم.

برای خرید اسکراب جراحی مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اولین و شاید مهمترین عاملی که باید به آن توجه کنیم جنس  و کیفیت تولید یک اسکراب جراحی است. برای درک  بهتر کیفیت باید به نوع دوخت که چقدر صاف و یکنواخت است دقت کنیم. جنس پارچه را باید با توجه به نیاز خود انتخاب کنیم و این کاملا بستگی به سلیقه و نیاز ما و نحوه استفاده ما از اسکراب جراحی دارد. برای مثال اگر خنکی لباس برای ما مهم نیست و فقط معیار ما دوام و قیمت پایین اسکراب جراحی مان است، جنس هایی که از مواد شیمیایی مانند پلی استر و فلامنت تهیه شده اند مانند ترگال و کجراه برای ما مناسب است. این اسکرابها معمولا بسیار گرم هستند کمی ضخیم ولی قیمت پایین و دوام مناسبی دارند.

گاها برای ما خنکی اسکراب جراحی در اولویت قرار می گیرد. در این صورت باید بدنبال پارچه های نازک و خنک بگردیم که از میان پارچه تترون درجه 1 که از فلامنت در بافت آن استفاده نشده باشد می توان بهره برد. مدیفرم در تولیدات خود خنکی را در اولویت قرار دارد و جنس پارچه های مدیفرم از یک نوع سفارشی به نام HQ 40  می باشد که از نخ های 4000 بسیار ظریف بافته شده و برای استفاده در اتاق عمل بسیار خنک می باشد. استفاده از این نوع پارچه به دلیل قیمت بالای آن باعث میشود که قیمت این نوع اسکراب جراحی از انواع دیگر کمی گرانتر باشد. و این نکته را باید در نظر گرفت که در نوع HQ 40 که در مدل های eco مدیفرم استفاده می شود به دلیل پنبه زیاد باید به روش های توضیح داده شده در مقاله روش شستشوی اسکراب جراحی شسته شود تا عمر قابل قبولی داشته باشد و به زودی مندرس نشود.

از دیگر انواع پارچه ها میتوان به پارچه های کشی و اسپورت اشاره کرد که در نوع اسکراب های PRO مدیفرم استفاده میشود. که بسیار راحت و خنک بوده و حالت ارتجاعی آن باعث شده که در حین کار راحتی را احساس کنید.

عامل دومی که باید به آن توجه کرد، رنگ اسکرابهاست. باید توجه کرد که به دلیل اینکه اسکرابهای جراحی در بیمارستان ها دائم در معرض شستشو هستند باید رنگهایی را در این مراکز انتخاب کرد که احتمال از بین رفتن رنگ آنها کمتر می باشد. مانند طوسی، مشکی، آبی روشن، سبز روشن.

پس از در نظر گرفتن این نکات برند و خدمات پس از فروش مانند ضمانت تعویض در صورت مناسب نبودن سایز یا در صورت وجود خرابی در اسکراب حائز اهمیت است. زیرا امروزه به دلیل گشترش خرید اینترنتی لباس اسن انتظار از تولید کنندگان مطرح است که این حق را به مشتری بدهند که در صورت وجود آسیب در اسکراب جراحی آن را تعویض کند. اگر شما اسکراب جراحی مدیفرم تهیه کرده باشید  نیاز به تعویض با بازگرداندن کالا داشته باشید می توانید به صفحه رویه بازگرداندن کالا  مراجعه کنید. کلیه محصولات مدیفرم شامل این نوع ضمانت می باشند.